Artykuły

Z lekarzem stażystą Przez stetoskop!

Przez stetoskop z lekarzem stażystą Dawidem Garbińskim rozmawialiśmy o sytuacji młodych lekarzy w dobie kryzysu. W jaki sposób ukończyć staż i dostać się na rezydenturę? Ponadto Dawid to przyszły ortopeda. Rozmawiamy o postępach w medycynie zabiegowej, nowoczesnym podejściu do leczenia urazów. Czy lekarze leczą głównie zdjęcia? Jaka jest rola fizjoterapii w nowoczesnej medycynie?

Potęga dźwięku

Dryfujemy na codzień w morzu szumu informacyjnego. Nasz świat możemy zobaczyć, dotknąć, posmakować, powąchać i usłyszeć. Te pięć klasycznych zmysłów opisywał Arystoteles. Zmysły to nasze okno na świat. Bez nich bylibyśmy tylko samotną wyspą pośród otchłani nieobecnego świata.

Rozmowy przez stetoskop!

Na kanale Medykacji pojawił się pierwszy film nowego formatu. Pierwszym gościem serii Przez stetoskop był Mieszko Jeżyna – przedsiębiorca i student medycyny. W 45-minutowej rozmowie opowiada m.in. jak połączyć obowiązki studenckie z prowadzeniem własnego przedsiębiorstwa.

Sieć 5G i wojna na fake-newsy

W ostatnich dniach wśród użytkowników internetu rozgorzała dyskusja na temat szkodliwości technologii 5G. Budowa sieci piątej generacji budzi spore kontrowersje. Ich istota skupia się wokół wpływu nowej technologii na zdrowie człowieka. Internetowa społeczność gromadzi się w grupach dyskusyjnych żywo publikujących kolejne “dowody” na globalny spisek, łącząc pandemię COVID-19 z rozbudową sieci komunikacyjnej.

Koronawirus. Cenzura i kryzys.

Od ponad dwóch tygodni trwa w Polsce wytężona walka z Covid-19. Zajęcia w szkołach i na uczelniach zostały odwołane, młodzież pozostała w domach, a większość przedsiębiorstw musiała zawiesić działalność, zwłaszcza w branży gastronomicznej. W tle strachu epidemiologicznego rozgrywa się chaotyczna gra legislacyjna, która niesie potężne konsekwencje dla każdego Polaka.

Co rzuciło Tut-ank-Amen w objęcia Doliny Królów?

Im władza jest większa, tym jest bardziej pociągająca. Rządy absolutne to kulminacja władzy. Żądza jej posiadania jest tym silniejsza, im rozleglejszy obszar obejmuje. Jak łatwym celem może być młodziutki faraon, jedyny następca tronu swego ojca? Czy historia jednego z najbardziej znanych egipskich władców może być dobrze zapowiadającym się scenariuszem rodem z hollywoodzkiego kryminału?

Łomża. Fatalne skutki błędnych decyzji

W piątek, 13 marca, Ministerstwo Zdrowia ogłosiło listę szpitali, które zostaną przekształcone w jednoimienne szpitale zakaźne. Wśród 21 jednostek w całym kraju znalazł się Szpital Wojewódzki w Łomży, jako jedyny w całym województwie Podlaskim. W dniu poprzedzającym na liście proponowanych szpitali znajdował się jednak Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku. Wywołało to protest personelu szpitala i mieszkańców Łomży. W sprawie zabrali głos samorządowcy:

Zupa z nietoperzy? Popularne mity o koronawirusie

Wokół nowego koronawirusa pojawiło się wiele mitów. Znany obecnie jako SARS-CoV-2, rozprzestrzenił się z Wuhan w Chinach na wszystkie kontynenty Ziemi z wyjątkiem Antarktydy. W chwili publikacji artykułu odnotowano ponad 106 tysiące potwierdzonych przypadków i ponad 3,5 tysiąca zgonów. Jak zawsze, kiedy słowo pandemia pojawia się w nagłówkach, ludzie zaczynają się bać, a strach prowadzi do dezinformacji i plotek. Omówimy tutaj niektóre z najczęstszych mitów, które obecnie krążą w mediach społecznościowych i nie tylko.

Pokaż lekarzu, co masz w garażu

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport Struktura wynagrodzeń według zawodów. Wynika z niego, że lekarze są grupą zawodową, która uzyskała największe podwyżki – średnio 36%. Są to dane uśrednione z października 2018 roku.

Biodruk 3D

Związek pomiędzy medycyną a technologią się zacieśnia. Równoczesny rozwój obu tych gałęzi nauki pobudza do współpracy pomiędzy lekarzami, a inżynierami. Efektem tego są implementacje ciekawych technologii znanych w innych dziedzinach przemysłu do medycyny. Nieuchronnie zbliżamy się do momentu wyjścia ze strefy eksperymentalnej i zastosowania ich w praktyce klinicznej.

Jak to robią w Oklahomie?

Jedną z największych kontrowersji dotyczącej idei urynkowienia usług medycznych jest obawa o utrzymanie ich dostępności. W systemie państwowego płatnika, płacący składki obywatel ma prawo wymagać otrzymania świadczenia, na poczet którego ową składkę uiścił.

Halicyna – bardzo obiecujący antybiotyk

W ubiegłym tygodniu świat obiegła informacja o sukcesie w poszukiwaniu nowych antybiotyków. Wszystko za sprawą wyników badania opublikowanego na łamach Cell. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) użyli algorytmów uczenia maszynowego do zidentyfikowania substancji nazwanej halicyną (oryg. halicin).

Ryzyko pracy dyżurowej

Największym kapitałem, jakim dysponuje człowiek jest jego czas. Każdy ma bowiem jego ograniczoną ilość. O ile własny majątek można budować i pomnażać, skutkiem czego jest większe bezpieczeństwo finansowe, o tyle doba każdego człowieka trwa tyle samo, a ilość tych dób jest ograniczona długością życia. Nie można dokonać pomnażania czasu. Czas można tylko podzielić pomiędzy sprawy, którymi się zajmujemy: zawodowe, rodzinne, relacje przyjacielskie, edukację, rozrywkę i pozostałe.

Czarny łabędź? Globalne skutki choroby z Wuhan

Przez wiele lat ludzie byli przekonani o istnieniu tylko białych łabędzi. Po odkryciu Australii okazało się, że czarne łabędzie również istnieją, choć nikt się ich nie spodziewał. Wówczas świat musiał zweryfikować swoje poglądy na istnienie tych ptaków. Biały łabędź, metafora piękna i dostojeństwa, zyskał swoje ciemne odbicie. Należy zaakceptować fakt, że oprócz stad białych ptaków, gdzieś na świecie może pojawić się niespotykany wcześniej czarny łabędź.

Jeden płatnik, dwa duże problemy

Publiczna ochrona zdrowia w Polsce działa według modelu jednego płatnika. Jest to system, w którym za finansowanie usług medycznych w ramach publicznych świadczeń odpowiada jedna instytucja państwowa – Narodowy Fundusz Zdrowia, będący jednostką podległą pod Ministerstwo Zdrowia, czyli instytucję rządową.