Pierwszy lek opracowany przez sztuczną inteligencję

Oksfordzki start-up Exscientia we współpracy z japońską firmą farmaceutycOksfordzki start-up Exscientia we współpracy z japońską firmą farmaceutyczną Sumitomo Dainippon ogłosił, że pierwszy lek wynaleziony przez sztuczną inteligencję wszedł w etap badań klinicznych. Co ciekawe, typowy proces rozwoju leku przed etapem klinicznym obejmuje około 4-5 lat, zaś ich produkt osiągnął to w 12 miesięcy. Lek został opracowany w celu leczenia choroby obsesyjno-kompulsywnej (OCD).

Podziel się ze znajomymi!

Dotychczas algorytmy uczenia maszynowego były szeroko używane w analizie danych pacjentów i przewidywaniu konsekwencji stosowania nowych leków, jak również w poszukiwaniu nowych zastosowań dla znanych już wcześniej preparatów. Jednak zaprojektowanie nowego leku przy zastosowaniu sztucznej inteligencji było całkowitą nowością.

Platforma Exscientia za pomocą kompletu algorytmów opracowała dziesiątki milionów potencjalnych cząsteczek, z których następnie wybrała kilkaset przeznaczonych do syntezy i testów. Ostatecznie wyłoniono najlepszą, o nazwie DSP-1181. Ma ona wiązać się z receptorem w mózgu biorącym udział w występowaniu objawów związanych z OCD.

Sztuczna inteligencja może uczyć się szybciej niż konwencjonalne rozwiązania, musieliśmy przebadać jedynie 350 cząsteczek, jest to o połowę mniej niż zazwyczaj. To rekordowa produktywność. Ponadto algorytmy AI mogą być użyte do powstawania dowolnych leków na choroby onkologiczne, sercowo-naczyniowe, czy choroby rzadkie.

Andrew Hopkins, szef wykonawczy start-up’u i biofizyk molekularny

Komentatorzy oraz środowisko naukowe zwracają uwagę, że produktywność powstawania nowych leków dzięki sztucznej inteligencji wzrasta nie tylko z powodu szybszego przejścia do fazy klinicznej. Badania prowadzone przy użyciu AI znacząco obniżają koszty wyszukiwania i analizowania chemicznych właściwości potencjalnych leków.

Start-up rozpoczął również współpracę z firmami Sanofi oraz Bayer, w celu opracowywania leków na m.in. chorobę metaboliczną.

Źródła
https://www.ft.com/
https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acs.jnatprod.5b01055#
Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *