Zupa z nietoperzy? Popularne mity o koronawirusie

Wokół nowego koronawirusa pojawiło się wiele mitów. Znany obecnie jako SARS-CoV-2, rozprzestrzenił się z Wuhan w Chinach na wszystkie kontynenty Ziemi z wyjątkiem Antarktydy. W chwili publikacji artykułu odnotowano ponad 106 tysiące potwierdzonych przypadków i ponad 3,5 tysiąca zgonów. Jak zawsze, kiedy słowo pandemia pojawia się w nagłówkach, ludzie zaczynają się bać, a strach prowadzi do dezinformacji i plotek. Omówimy tutaj niektóre z najczęstszych mitów, które obecnie krążą w mediach społecznościowych i nie tylko.

Podziel się ze znajomymi!

Czy rozpylanie chloru lub alkoholu na skórę zabija wirusy w organizmie
Stosowanie alkoholu lub chloru na ciało może je uszkodzić, szczególnie jeśli dostanie się do oczu lub ust. Chociaż można je używać do dezynfekcji powierzchni, nie powinno przesadzać się ze stosowaniem ich na skórze. Te produkty nie mają wpływu na infekcję wirusową wewnątrz organizmu.

Czy tylko starsi dorośli i młodzi ludzie są zagrożeni?
SARS-CoV-2, podobnie jak inne koronawirusy, może zainfekować ludzi w każdym wieku. Jednak starsze osoby dorosłe lub osoby z wcześniej istniejącymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca lub astma, częściej chorują poważnie.

Czy dzieci nie mogą złapać COVID-19?
Wszystkie grupy wiekowe mogą zostać zainfekowane. Jak dotąd większość przypadków dotyczyła dorosłych, ale dzieci nie są odporne. W rzeczywistości wstępne dowody wskazują, że dzieci są równie podatne na zarażenie, ale ich objawy są zwykle mniej dotkliwe.

Czy COVID-19 jest jak grypa?
SARS-CoV-19 powoduje choroby, które rzeczywiście mają objawy grypopodobne, takie jak bóle, gorączka i kaszel. Podobnie, zarówno COVID-19, jak i grypa mogą być łagodne, ciężkie lub, w rzadkich przypadkach, śmiertelne. Oba mogą również prowadzić do zapalenia płuc. Ogólny profil COVID-19 jest jednak poważniejszy. Szacunki są różne, ale śmiertelność wydaje się wynosić od około 1% do 3%. Chociaż naukowcy opracowują dokładny wskaźnik umieralności, prawdopodobnie będzie on wyższy niż w przypadku grypy sezonowej.

Czy każdy z COVID-19 umiera?
To stwierdzenie jest nieprawdziwe. Jak wspomniano powyżej, COVID-19 jest śmiertelny tylko dla niewielkiego odsetka ludzi. W ostatnim raporcie chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom stwierdziło, że 80,9% przypadków COVID-19 miało łagodny przebieg.

Czy koty i psy rozprzestrzeniają koronawirusa?
Obecnie niewiele jest dowodów na to, że SARS-CoV-2 może zarażać koty i psy. Jednak w Hongkongu szpic miniaturowy, którego właściciel miał COVID-19, zaraził się, mimo to pies nie wykazywał żadnych objawów.

Naukowcy debatują o znaczeniu tego przypadku dla epidemii. Na przykład prof. Jonathan Ball, profesor wirusologii molekularnej na University of Nottingham w Wielkiej Brytanii, mówi:

Musimy odróżnić objawową infekcję od wykrycia obecności wirusa. Nadal uważam, że jest wątpliwe, czy ma to znaczenie dla wybuchu epidemii wśród ludzi, ponieważ większość globalnych epidemii spowodowana jest przenoszeniem się patogenów z ludzi na ludzi.

Czy maski na twarz chronią przed koronawirusem?
Pracownicy służby zdrowia używają profesjonalnych masek, które ściśle przylegają do twarzy, aby chronić przed infekcją. Jednorazowe maski na twarz raczej nie zapewnią takiej ochrony.

Ponieważ maski te nie przylegają dokładnie do twarzy, krople nadal mogą dostać się do ust i nosa. Również małe cząsteczki wirusa mogą przenikać bezpośrednio przez materiał.

Jeśli jednak ktoś ma chorobę układu oddechowego, noszenie maski może pomóc chronić innych przed zarażeniem.

Istnieje bardzo mało dowodów na to, że noszenie takich masek chroni użytkownika przed infekcją, wyjaśnia dr Ben Killingley, konsultant w dziedzinie medycyny ostrej i chorób zakaźnych w University College London Hospital w Wielkiej Brytanii. Ponadto noszenie masek może dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa i może prowadzić do ignorowania innych praktyk kontroli infekcji, np. higieny rąk.

Czy suszarki do rąk zabijają koronawirusa?
Suszarki do rąk nie zabijają koronawirusa. Najlepszym sposobem na ochronę siebie i innych przed wirusem jest umycie rąk mydłem i wodą lub ściereczką na bazie alkoholu.

Czy musisz być z kimś przez 10 minut, aby złapać wirusa?
Im dłużej ktoś przebywa z zarażoną osobą, tym większe jest prawdopodobieństwo, że złapie wirusa, ale nadal można go złapać w mniej niż 10 minut.

Czy płukanie nosa roztworem soli chroni przed koronawirusem?
Nie ma dowodów na to, że płukanie nosa solanką chroni przed infekcjami dróg oddechowych. Niektóre badania sugerują, że ta technika może zmniejszyć objawy ostrych infekcji górnych dróg oddechowych, ale naukowcy nie potwierdzili, że może zmniejszyć ryzyko infekcji.

Czy możesz się zabezpieczyć, płucząc jamę ustną wybielaczem?
Nie ma sytuacji, w której byłby to dobry pomysł. Wybielacz nie tylko nie pomoże, ale jest żrący i może powodować poważne uszkodzenia.

Czy antybiotyki zabijają koronawirusa?
Antybiotyki zabijają tylko bakterie, nie zabijają wirusów.

Czy skanery termiczne mogą diagnozować koronawirusa?
Skanery termiczne mogą wykryć, czy ktoś ma gorączkę. Jednak inne choroby, takie jak grypa sezonowa, mogą również powodować gorączkę.

Ponadto, objawy COVID-19 mogą pojawić się 2–10 dni po infekcji, co oznacza, że ​​ktoś zarażony wirusem może mieć normalną temperaturę przez kilka dni przed rozpoczęciem gorączki.

Czy czosnek chroni przed koronawirusami?
Niektóre badania sugerują, że czosnek może mieć właściwości antybiotyczne. Jednak nie ma dowodów na to, że może chronić ludzi przed COVID-19.

Czy paczki z Chin mogą rozprzestrzeniać koronawirusa?
Na podstawie wcześniejszych badań nad podobnymi koronawirusami, w tym tymi, które powodują SARS i MERS i są podobne do SARS-CoV-2, naukowcy uważają, że wirus nie może przetrwać na listach lub paczkach przez dłuższy czas.

CDC wyjaśnia, że ​​ze względu na słabą przeżywalność tych koronawirusów na powierzchni istnieje bardzo niskie ryzyko rozprzestrzeniania się na produktach lub opakowaniach przesyłanych przez kilka dni lub tygodni w temperaturze otoczenia.

Czy perhydrol dożylnie pomoże?
Absolutnie nie. Jest żrącą cieczą. Nie wolno jej pić, a tym bardziej stosować dożylnie. Perhydrol to 30-procentowy roztwór nadtlenku wodoru. Powszechnie znana jest woda utleniona, czyli 3-procentowy roztwór tego związku. We krwi uwalniający się z niej tlen może doprowadzić nawet do śmierci na drodze zatoru tętnicy płucnej. Znany polski kanał Ukryte terapie prowadzony przez inż. Jerzego Ziębę został skasowany przez YouTube za propagowanie takiego rozwiązania.

Czy domowe sposoby mogą wyleczyć i uchronić przed COVID-19?
Żadne domowe sposoby nie mogą uchronić przed COVID-19, w tym witamina C, olejki eteryczne, koloidy srebra, olej sezamowy, czosnek i popijanie wody co 15 minut.

Najlepszym podejściem jest przyjęcie dobrego schematu mycia rąk i unikanie miejsc, w których mogą znajdować się chorzy ludzie.

Czy możesz złapać koronawirusa podczas spożywania chińskiego jedzenia w restauracji?
Nie, nie jest to prawda.

Czy możesz złapać koronawirusa z moczu i kału?
Jest mało prawdopodobne, że to prawda. Według prof. Johna Edmundsa z London School of Hygiene & Tropical Medicine w Wielkiej Brytanii:

To nie jest bardzo przyjemna myśl, ale za każdym razem, gdy przełykasz, połykasz śluz z górnych dróg oddechowych. W rzeczywistości jest to ważny mechanizm obronny. Przenosi wirusy i bakterie do przewodu pokarmowego, gdzie są denaturowane w kwaśnych warunkach naszych żołądków. Dzięki nowoczesnym, bardzo czułym mechanizmom wykrywania możemy wykrywać te wirusy w kale. Zazwyczaj wirusy, które możemy wykryć w ten sposób, nie są zakaźne dla innych, ponieważ zostały zniszczone przez nasz przewód pokarmowy.

Czy wirus umiera, gdy wiosną temperatura wzrośnie?
Niektóre wirusy, takie jak wirusy powodujące przeziębienie i grypę, rozprzestrzeniają się łatwiej w chłodniejszych miesiącach, ale nie oznacza to, że zachorowań nie ma, gdy warunki stają się łagodniejsze. W tej chwili naukowcy nie wiedzą, jak zmiany temperatury wpłyną na zachowanie SARS-CoV-2.

Czy koronawirus jest najbardziej śmiercionośnym wirusem znanym człowiekowi?
Chociaż SARS-CoV-2 wydaje się być poważniejszy niż grypa, nie jest to najgroźniejszy wirus, z jakim ludzie się spotykają. Inne, takie jak Ebola, mają wyższy wskaźnik śmiertelności.

Czy szczepionki przeciw grypie chronią przed COVID-19?
Ponieważ SARS-CoV-2 różni się od innych wirusów, żadne istniejące szczepionki nie chronią przed infekcją.

Czy wirus powstał w laboratorium w Chinach?
Pomimo wielu plotek w internecie nie ma dowodów na to, że tak jest. Niektórzy badacze uważają, że SARS-CoV-2 mógł przejść od łuskowców do ludzi. Inni sądzą, że mogły go nam przekazać nietoperze, co miało miejsce w przypadku SARS.

Czy epidemia zaczęła się, ponieważ ludzie jedli zupę z nietoperzy?
Chociaż naukowcy są przekonani, że wirus pochodzi od zwierząt, nie ma dowodów na to, że pochodzi on z jakiejkolwiek zupy.

Co powinniśmy robić?

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaleca następujące proste rozwiązania w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2:

  • unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które wydają się chore
  • staraj się nie dotykać oczu, nosa ani ust
  • zostań w domu, jeśli jesteś chory
  • kichaj do chusteczek, a następnie wyrzucaj je do kosza
  • jeśli nie masz pod ręką chusteczek, kichnij w zgięcie łokcia
  • używaj standardowych sprayów i ściereczek do dezynfekcji często dotykanych przedmiotów i powierzchni
  • myj ręce mydłem regularnie przez 20 sekund
  • o ile nie jesteś pracownikiem ochrony zdrowia lub nie opiekujesz się chorym, CDC nie zaleca noszenia masek twarzowych.

Powyższe wskazówki mogą wydawać się uproszczone, ale podczas epidemii jest to najlepszy sposób na upowszechnienie właściwych wzorców postępowania.

Posłuchaj w formie podcastu:

Źródła:
https://www.cdc.gov/
https://www.sciencedirect.com/
http://weekly.chinacdc.cn/
https://www.sciencemediacentre.org/
https://www.sciencemediacentre.org/
https://www.who.int/
https://www.cdc.gov/
https://journals.lww.com/
https://www.sciencemediacentre.org/
https://www.nature.com/
Podziel się ze znajomymi!

1 thought on “Zupa z nietoperzy? Popularne mity o koronawirusie

  1. Wydaje mi się że sytuacja jest o wiele gorsza. Jak podaje lekarz z Pol. Włoch że ta sytuacja wygląda jak w czasie wojny. Choroba dotyka ludzi młodych i starych. Gorsza jest od grypy, ktora się leczy a tej nie. Ludzie są odcięcie od świata. Bo ta zaraża czai się że wszystkich stron i zdaje się nie mieć końca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *